Fantasy i science fiction

Fantastyka jest jednym wielkim workiem, do którego zwykło się wrzucać wszystkie utwory literackie z nierealnymi konstruktami świata przedstawionego. Jednak w tym worku można wydzielić pewne podzbiory, oddzielić grubą kreską kilka innych podgatunków. Najbardziej rozpoznawalnymi podgatunkami fantastyki są fantasy oraz tak zwane z angielskiego science fiction (Fantastyka naukowa). Jakie są różnice pomiędzy nimi? Otóż różnice są łatwo dostrzegalne. Czytaj całość „Fantasy i science fiction”

Fantastyka jako gatunek

Żeby mówić o fantastyce i odpowiednią ją czytać, trzeba mieć w głowie nieco teoretycznych wiadomości na temat fantastyki jako gatunku (literackiego, ale także filmowego). Taką wiedzą powinien wykazać się przynajmniej dorosły, dojrzały i świadomy czytelnik, konsument literatury (bo przecież dzieci wcale takiej wiedzy nie mają, a zdaje się, że to właśnie one są największymi fanami literatury!). Czytaj całość „Fantastyka jako gatunek”

Historia i tradycja fantasy – książki

Fantasy ma bardzo długą i bogatą tradycję w historii literatury. Zalążki fantasy można już dostrzec w literaturze antycznej, która jest przecież niepodważalną bazą dalszych dziejów literatury na świecie. Pierwszym utworem literackim wprowadzającym wątki fantasty był Epos o Gilgameszu, Odyseja, Iliada. To tam przeplatają się świat ludzki z światem boskim, żyją syreny, trójgłowe stwory i inne. Czytaj całość „Historia i tradycja fantasy – książki”

Pan Lewis – książki

Bardzo popularnym i łatwo rozpoznawalnym przykładem fana tyski literackiej są książki S.C. Lewisa: cykl „Opowieści z Narnii” (ang. The Chronicles of Narnia, w Polsce znane czasem jako Kroniki Narnii). Jest to saga składającą się z 7 części. Kolejne części wpisują się podgatunek fana tyski, fantasy. Pierwszą częścią jest utwór zatytułowany „Lew, czarownica i stara szafa”. Konstrukcja ponownie zakłada współistnienie świata magicznego i realnego. Furtką do magicznej czasoprzestrzeni jest właśnie tytułowa Stara Szafa. Czytaj całość „Pan Lewis – książki”

Harry Potter – początki

Warto poświęcić uwagę pierwszemu tomowi sagi Harry Potter, ze względu na to, iż jest to właśnie początek przygody z Potterem i poterromanią. Pierwszą częścią jest Harry Potter i kamień filozoficzny. Już sam tytuł wskazuje na gatunek i jego tradycję- kamień filozoficzny zaprzątał głowę już średniowiecznym alchemikom… W Polsce Harry Potter jest wydawany przez wydawnictwo Media Rodzinę i można chyba przyznać, iż decyzja o wydaniu Rowling była bardzo znacząca. Czytaj całość „Harry Potter – początki”

Fenomen Harrego Pottera

Harry Potter- tego chłopca zna chyba każdy. A przynajmniej o nim słyszał. Cykl książek, których autorką jest Joanne K. Rowling, wzbudza od wydania wiele emocji. Zarówno tych pozytywnych, jak i negatywnych. Dzieci, młodzież oraz niektórzy dorośli zaczytują się w przygodach chłopca z blizną, a jednocześnie kościół na czele z papieżem, szkoły, przeciwnicy ostrzegają przed treściami okultystycznymi, satanistycznymi, które to książki Rowling mają przekazywać i wpajać czytelnikom. Czytaj całość „Fenomen Harrego Pottera”